|
Da kan vi endelig slippe ned skulderne. Fire kamper uten seier er over. Som dere vet er det kun en effektiv kur mot dårlig selvtillit i fotballen: Å vinne kamper.
Portsmouth gjorde det de kunne for å vinne poeng. I første omgang klarte de et skudd på mål. I andre omgang spilte de med selvtillit og skåret et mål. Heldig, ja vel, men mål ble det.
Chelsea dominerte første omgang, og burde selvsagt skåret mer enn et mål. Pompeys mål tok selvtilliten ut av Chelsea-laget i store deler av andre omgang. Det var ikke mange store målsjanser som ble skapt før Lampard skåret fra straffemerket. Men etter 2-1 målet skal gutta ha all ære av hvordan de kjempet for å sikre seieren.
Det er smått utrolig hvor mye selvtillit har å si for hvordan fotballag spiller ball. Lag med enormt dyktige spillere kan i perioder prestere elendig om resultater og tilfeldigheter går imot. Tilsvarende kan relativt dårlige lag overprestere år selv om det kun er troen på egne evner som er høyere enn fotballmessige kvalitetene.
Ta for eksempel vår rival Liverpool: De har overprestert mot Chelsea noen år – i hvert fall i Champions League – på grunn av tro på egne krefter. Denne sesongen er troen svekket, og de presterer endelig i tråd med sine fotballmessige kvaliteter.
Jeg tuller selvsagt. Liverpool har spillere som skulle tilsi en høyere tabellposisjon, men noen negative resultater på rad har skapt dårlig selvtillit, og dermed har de fortsatt å tape kamper og poeng. Allerede nå ved juletider er det mange av lagets fans som mener at sesongen er en katastrofe. Jeg tror likevel at Liverpool klarer fjerdeplassen som gir kvalifisering til Champions League. Og om de ikke klarer plassen, så er det jo alltids mulig å glede seg over at Michael Owen har begynt å skåre igjen.
Mitt poeng er: Tap av selvtillit er en skummel greie. Har laget ditt mistet tilliten til egne evner, er det vanskelig å bryte trenden og resultatene kan preges av det over relativt lang tid.
Seieren mot Portsmouth var derfor utrolig viktig. En ny seier på søndag mot West Ham og Gianfranco Zola vil sørge for god flyt gjennom julehelga og gi optimisme til laget gjennom Afrika-mesterskapet.
Come on Chelsea!
Les også andre På en torsdag artikler. |