|
Etter to seiere denne sesongen mot Stoke, så skal vi se på sjansene om mulighetene for et hattrick.
Når denne kampen sparkes i gang, har Carlo Ancelottis og hans menn allerede hatt en natts søvn å tenke på resultatet fra Old Trafford mellom Manchester United og Tottenham. En gammel huskeregel sier at man aldri skal satse pengene sine på Spurs. Man skal vel også merke seg at de heller ikke har hatt hellet med seg borte mot noen av de "fire store" på 66 forsøk.
Chelsea puslete oppvisning på White Hart Lane kan bare glemmes dersom vi vinner mot Stoke, som ligger trygt plassert midt på tabellen, denne helgen. The Potters har den niende beste bortestatistikken i ligaen, men bare Portmouth med åtte, har scoret færre mål på bortekampene sine enn Stokes ni. Det er briste eller bære for Chelsea.
Dessverre er skade-nyhetene fra Cobham blandet denne uken. John Obi Mikel er blant dem som må stå over kampen på søndag. Samtidig er både Ashley Cole og Branislav Ivanovic friske igjen (bildet under), mens John Terry er selvfølgelig suspendert etter det røde kortet han fikk forrige helg.

Hvis vi ser litt fremover i tid, så er 1-0-tapet til Liverpool mot Atletico Madrid i Europaligaen veldig bra for oss Chelsea-supportere. Carlo Ancelotti tar med laget sitt til Anfield 2. mai bare tre dager etter det avgjørende oppgjøret mot Atletico. Rafael Benitez har ingen mulighet til å spare noen av de beste spillerne sine før møtet vårt.
Mange tenker kanskje etter Stokes 1-2-tap hjemme for Bolton forrige helg at spillerne deres allerede har tatt frem badebuksa og håndkleet til sommeren. Stoke tok ledelsen, men Bolton snudde.
I den kampen gjorde Stoke det godt i første omgang, men Bolton kom ut på banen med enda mer tro i andre omgang og Stoke måtte betale prisen. Det er vel nesten garantert at de ikke har tenkt til å gjøre den samme tabben igjen mot ligalederne.
De skal også spille mot Manchester Utd på siste kampdag. Selv om det sannsynligvis blir en uviktig kamp for dem, så ønsker spillerne ofte å være med på å bestemme hvem som vinner tittelen - indirekte.
Når vi nærmer oss sesongens tre siste kamper, leder Chelsea ligaen med ett poeng og har en bedre målforskjell med tre mål ned til United.
Kampen om Premier League-tittelen Lør 24. april Man Utd v Tottenham 13.45 Arsenal v Man City 18.30 Søn 25. april Chelsea v Stoke 17.00 Søn 2. mai Liverpool v Chelsea 14.30 Sunderland v Man Utd 17.00 Man 3. mai Blackburn v Arsenal 18.00 Søn 9. mai (alle 17.00) Arsenal v Fulham Chelsea v Wigan Man Utd v Stoke
Premier League-tabellen
Toppscorere Rooney (Man Utd) 26 Drogba (Chelsea) 25 Bent (Sunderland) 23 Tevez (Man City) 22 Defoe (Tottenham) 18 Lampard (Chelsea) 18 Torres (Liverpool) 18
Flest clean sheets Reina (Liverpool) 15 Cech (Chelsea) 14 Friedel (Aston Villa) 14
Taktisk tilnærming
Den mest tydelige trusselen man skal konsentrere seg om når man spiller mot Stoke er Rory Delaps innkast. I de siste årene har Chelsea forberedt seg på disse innkastene for å unngå å slippe inn mål på slike innkast (under Luiz Felipe Scolari); sette en spiller foran Delap når han skal kaste, og til og med kjempe ild med ild med våre egne innkastvarianter i form av Branislav Ivanovic. I møtet vårt i FA Cupen ledet dette nesten til et mål til Frank Lampard.
I den samme kampen ble et skudd klarert på streken av Mikel etter et innkast fra Delap. Uansett hva som skulle avgjøre denne kampen, så er det ikke tvil om forsvarsspillet på disse situasjonene må være helt prikkfritt.
I den kampen brukte Ancelotti Ferreira som venstreback, Ivanovic på høyre og Alex og John Terry som midtstoppere. Sistnevnte scorte den dagen, men er suspendert på søndag etter de to gule kortene han fikk på White Hart Lane. Hilario stod i mål, og det var han og Alex som tok hånd om de fleste innkastene til Delap. I Terrys fravær vil Didier Drogba sikkert få noen defensive oppgaver.

Sett bort fra JTs fravær, så er det store spørsmåle hvem som skal spille på midtbanen til Chelsea. Med både Michael Essien og John Obi Mikel ute, så må Ancelotti enten bruke Juliano Belletti eller Michael Ballack som anker på midtbanen eller bare satse på at laget hans klarer å spille Stoke trill rundt.
Stoke, derimot, er et beist med to fjes. Selv om han gikk irritert av banen forrige helg for å ha blitt byttet ut, så er Tuncay den spilleren manager Pulis retter blikket mot når han ønsker å spille mindre direkte og holde ballen mer på bakken. De kommer garantert til å bruke toppscoreren Matthew Etherington på midtbanen selv om han ikke er helt skadefri.
Mens spissen Mamady Sidibe har slitt med en lyskeskade, har Dave Kitson gjort det bra på topp sammen med tyrkeren. Han har spilt bak han og er mindre egoistisk enn Ricardo Fuller. Den sterke jamaikaneren har vist seg å være en håndfull for Chelsea på den andre siden.
Den imponereden gode og unge forsvareren Ryan Shawcross kan være tilbake fra skade igjen og erstatte høyrebacken Danny Higginbotham som Abdoulaye Fayes partner i midtforsvaret. Den tidligere Chelsea-spilleren, Robert Huth, har spilt back i det siste.
Historisk sett
The Blues har vunnet alle fem møtene mot Stoke dette tiåret, og har scoret to mål hver gang. Sist vi møttes vant vi også med to mål i FA Cupen forrige måned.
I det mest nylige ligamøtet på Stamford Bridge måtte det to unggutter i Miroslav Stoch og Franco Di Santo til for å snu kampen fra det 88. minuttet etter at Rory Delap hadde gitt gjestene ledelsen.

Sist Stoke vant på Stamford Bridge var i 1995 i andre runde i Ligacupen da Paul Peschisolido scorte kampens eneste mål. Ray Wilkins var på laget sist Stoke vant en ligakamp her i 1974. Alan Hudson scorte kampens eneste mål mot sine tidligere lagkamerater.

Chelsea v Stoke in alle turneringer Kamper spilt 82 Chelsea-seiere 36 Stoke-seiere 27 Uavgjort 19
Møter i ligaen på Stamford Bridge Kamper spilt 35 Chelsea-seiere 18 Stoke-seiere 7 Uavgjort 10
Største ligaseier for begge lag på Stamford Bridge Chelsea 4-0 Stoke City 17/10/1964 Chelsea 2-5 Stoke City 12/10/1946
Statistikk
Chelsea har den beste hjemmestatistikken i ligaen og har bare tapt fem poeng på de siste 17 kampene.
Det er 149 kamper siden sist Chelsea tapte to ligakamper på rad i Premier League.
Chelseas 86 mål på 35 kamper med et gjennomsnitt på 2,45 mål per kamp er det beste ligaen. Forhåpentligvis blir det enda flere scoringer i tillegg til de 124 målene vi har scoret på 52 kamper.
De 32 ligamålene vi har sluppet inn denne sesongen er det meste vi har sluppet inn siden 2002/03-sesongen under Claudio Ranieri.
2009/10 Premier League målscorere Drogba 25, Lampard 18 (8 str), Malouda 11, Anelka 9, Ballack 4, A Cole 3, Essien 3, J Cole 2, Deco 2, Terry 2, Alex 1, Ivanovic 1, Kalou 1, selvmål 4 (Givet, Blackburn h, Vermaelen, Arsenal b, Adebayor, Man City b, Smalling, Fulham h). Totalt 86.
Milepæler
Frank Lampard ligger an til å spille sin 450. kamp en blå trøye.
Mannen i midten
Han har klart å komme tilbake fra Romania i tide og derfor er dommeren på søndag Steve Bennett. Han dømte oss da vi slo Sunderland og Birmingham og mest nylig uavgjort-kampen mot Blakcburn. Sist han dømte Stoke var da de spilte uavgjort mot Manchester City i FA Cupen.
Skader og suspensjoner
John Terry er suspendert.
Hold deg oppdatert på skadesituasjonen i Chelsea ved å klikke deg inn her.
Ønsker du å diskutere kampen, kan du klikke deg inn på forumet vårt.
Kampen sendes live på Canal+ Sport 1 klokken 17.00, søndag 25. april.
|