|
Birmingham var det første laget til å hindre oss i å score denne sesongen i returkampen på St. Andrews 2. juledag. I dag måtte Joe Hart plukke tre baller ut av eget mål.
Etter bare fem minutter kom det første målet. Florent Malouda headet ballen i mål fra kloss hold etter et nydelig forarbeid fra Joe Cole. Frank Lampard la på til 2-0 da han stod helt stille å limte ballen ned i hjørnet til Joe Hart. Samme mann la på til 3-0 helt på tampen av kampen da han tok et langt løp og havnet alene med keeper.
Det var hele seks endringer på laget Carlo Ancelotti stilte med i FA Cupen mot Preston. Først og fremst var Petr Cech tilbake i mål. I forsvaret var Branislav Ivanovic, Ricardo Carvalho og Ashley Cole tilbake. Deco spilte som anker på midtbanen etter at Juliano Belletti ble skadet i kampen mot Preston.
Chelsea, som stilte i en 4-3-2-1-formasjon, hadde ellers Frank Lampard og Michael Ballack på midtbanen. Alene på topp lå Nicolas Anelka, og bak han lå Joe Cole og Florent Malouda i støtte.
Gjestene var fullstendig uendret i lagoppstillingen sin for tiende kamp på rad, noe som betydde at tidligere Chelsea-supporter, Roger Johnson, spilte i forsvaret. Det var imidlertid ingen grunn til å juble, for etter fem minutter hadde Malouda allerede scoret. Joe Cole, som Ancelotti offentlig har krevd mer av, løp forbi Lee Bowyer og chippet ballen inn til Malouda, som helt alene fikk hoppe og heade ballen enkelt i mål fra tre meter.

Det var en perfekt start mot ett av Premier Leagues trangeste forsvar. De hadde bare sluppet inn 24 mål før denne kampen så langt i sesongen. Siden de bare har scoret 21 mål, så var de nødt å presse for en utligning.
Christian Benitez hadde allerede skutt utenfor like før scoringen. Og før det igjen stod han i veien da Cameron Jerome skulle skyte. Ballen holdt likevel på å duppe over Cech og i mål. Det var en advarsel til Chelsea-forsvaret om at de ikke burde slakke ned på tempoet på grunn av scoringen. Deco spesielt må skjerpe seg defensivt dersom han skal spille anker.
Joe Cole tok seg mer og mer opp i kampen og begynte å skinne. Først skaffet han en corner som Ricardo Carvalho headet på mål, men ble reddet på streken, deretter så han sitt eget skudd gå like utenfor. Mellom de to epiosodene skrudde Lampard et skudd rett i armene på Hart, før J. Cole nok en gang prøvde seg. Det andre målet virket ikke til å være langt unna.

Rett etter halvtimen havnet ballen hos Lampard. Midtbanespilleren ble tilbydd mye rom etter å blitt spilt fri av Ballack, og vi vet at Lampard ikke trenger å bes to ganger; helt stille, plantet i gresset, limte han ballen ned i det lengste hjørnet fra like utenfor 16-meteren.
Det var en komfortabel og fortjent ledelse til Chelsea da lagene ruslet i garderoben for pause, men de ville fremdeles legge til enda en scoring i målprotokollen.
Alenespissen Anelka skjøt rett utenfor, mens Ballack headet ballen i bakken og lot Hart redde før det var gått ti minutter av andre omgang.
Ashley Cole var enda en som løp opp og ned kanten mens han lot Sebastian Larsson knapt ha ballen samtidig som han var med som en ekstra ving når Chelsea var i angrep. For å kompensere for hans angrepsvilje gjorde Deco en bedre og bedre jobb bakover og spredde baller om seg slik han ville.

Men da portugiseren feilet i å slå en pasning, måtte Terry steppe inn og hindre Benitez i å få en sjanse før han så sendte en pasning fremover som til slutt endte i corner. På corneren fikk Ballack en god sjanse da han prøvde å flikke ballen i det lengste hjørnet.
Etter 65 minutter kombinerte J. Cole og Anelka fint og satte opp Malouda, mens skuddet hans langs bakken var enkel for Hart. Deretter fikk engelskmannen et skudd blokkert av Scott Dann.
Fem minutter senere var det en stor sjanse for begge lag. Først fikk A. Cole skutt fra 12 meter, men rett på keeper. Deretter dro McFadden seg fri, men skjøt utenfor alene med Cech.
Tsjekkerens ellers så stille kveld tok raskt slutt da han måtte ut i et tigersprang og redde skuddet til innbytter Keith Fahey. Litt tul i forsvar gjorde at Benitez kunne bryte gjennom og til slutt sette opp Fahey.
På denne tiden hadde Yury Zhirkov allerede kommet inn for J. Cole, og han ga seg mye jobb sammen med Malouda bak Anelka i angrep, som igjen fikk et skudd reddet av Hart etter fint spill med Zhirkov og Lampard. Franskmannen gikk av banen rett før slutt så Daniel Sturrdieg fikk en sjanse.

Det var selvsagt bare et spørsmål om tid før det tredje målet kom og i det 89. minutt kom det. Deco brøt et Brum-angrep og satte i gang Malouda på løp. på hver siden bak han kom Lampard og Sturridge slik at fanskmannen kunne velge og vrake. Han valgte Lampard, og det var et godt valg for han gjør sjeldent feil når han får slike sjanser og plasserte ballen fint inn bak Hart.
Det var en perfekt slutt på kampen etter en perfekt start. Chelsea sprakk Birminghams boble og klatrer opp på førsteplass på tabellen igjen etter at Arsenal spilte 0-0 mot Aston Villa.
Chelsea (4-3-2-1): Cech; Ivanovic, Carvalho, Terry (c), A Cole; Deco, Ballack, Lampard; J Cole (Zhirkov 80), Malouda; Anelka (Sturridge 87) Scorers Malouda 5, Lampard 31, 89
Birmingham (4-4-2): Hart; Carr (c), Johnson, Dann, Ridgewell; Larsson, Ferguson, Bowyer, McFadden (Michel 71); Jerome (Fahey 55), Benitez. Scorers |