Hvor er de nå? Bernard Lambourde
Skrevet av Andreas Moen   
mandag 06. desember 2010 00:34


Denne ukes ”hvor er de nå?” skal handle om Chelseas andre franskmann i klubbens historie nemlig Bernard Lambourde.


Dette ble en hard nøtt og knekke. Dette er en mann som ikke har gjort noe stort ut av seg etter at han la opp som fotballspiller i 2003, men etter omhyggelig leting på nettet, samt franske aviser fant jeg til slutt ut hva som skjedde med franskmannen. La øynene gjøre jobben, så fordøyer hjernen stoffet. Du vil antagelig ha lært enda litt mer om Chelseas rikholdige historie etter denne artikkelen.

Fram og tilbake er like langt

Bernard Lambourde ble født i byen Pointe-à-Pitre, en idyllisk by i den franske regionen Guadeloupe i Det karibiske hav. Lambourde må nok, i tillegg til en haltende karriere, se seg slått av den gamle forsvarskjempen i Juventus, Lillian Thuram som en av de mest kjente fotballspillerne fostret på den lille øygruppen øst for Cuba.

I 1990 startet den da tjue år gamle Lambourde sin profesjonelle karriere i Association Sportive de Cannes Football, bedre kjent som AS Cannes, med debuten mot Nantes 15. November 1991 i Divisjon 1. Dessverre rykket Cannes ned året etter, og Lambourde bruker nå de to neste sesongene til å slite benken for klubben. I 1994 ser det derimot ut til at lykken endelig skal gå i franskmannens retning da han melder overgang til SCO Angers i samme divisjon. Sånn blir det ikke.

Lambourde spiller fast og godt i forsvaret, men mister etter hvert likevel tilliten til fansen av ”les Scoïstes”, og får det lite tiltrekkende kallenavnet ”La Bourde”, eller ”Tabben”. Han returnerer til sin gamle klubb AS Cannes året etter. Nåværende manager i AS Monaco, Guy Lacombe, har nettopp tatt over AS Cannes i 1995, og gir med det Lambourde full tillit. Med tjueåtte kamper for Cannes denne sesongen, samt fantastisk spill, tar det ikke lang tid før franskmannen blir lagt merke til av andre klubber.

Bordeaux melder sin interesse, og første august 1996 forlater Lambourde AS Cannes til fordel ”Les Girondins”. I de neste elleve månedene får Lambourde 28 kamper fra start for de blå og kanskje sin beste tid som fotballspiller i karrieren, før han tar turen over kanalen for å spille for et annet blått lag. Ruud Gullit vil ha franskmannens tjenester i Chelsea, og betaler £1.600.000 for å få forsvarerens signatur.

Tiden i Chelsea

Debuten til Lambourde skjer i 2-2 matchen mot Manchester United på Old Trafford uten at han gjør seg spesielt bemerket på banen i denne kampen. To uker senere derimot blir han sendt av gressteppet på Anfield med rødt kort etter bare 25 minutter på banen. Chelsea går på et sviende 4-2 nederlag mot Liverpool med Steve McManaman i spissen.

Den mest minnerike kampen til Lambourde i Chelsea drakta kommer da han blir matchvinner i 0-1 kampen mot rivalene Tottenham i februar 2000, noe som da gjør han til en helt hos fansen. Tidligere samme sesong,  i 0-1 kampen mot Middlesbrough, blir Lambourde matchvinner for første gang da han setter inn en retur etter et nydelig frispark fra Gianfranco Zola.


Derimot finner Lambourdes første nettkjenning for Chelsea sted på Ullevaal stadion i 2-3 seieren mot Vålerenga etter en corner fra Dennis Wise. Franskmannen rager høyest i feltet og stanger ballen kontant i målet til daværende Vålerenga trener Egil ”Drillo” Olsen. Dette var i tillegg historiens siste cup vinners cup da cupen året etter som kjent ble slått sammen til UEFA-cupen.


Bernard Lambourde får ikke mye spilletid i Chelsea i løpet av årene han tilbringer på Stamford Bridge. Mye av grunnen er signeringen av høyrebacken Albert Ferrer og midtstopperen Marcel Desailly sommeren 1998. Dette var signeringer som ga Chelsea kvalitet i forsvar, og hinder med det Lambourdes fremgang.


Sesongen 2000/01 ble hans siste for Chelsea, og en stor nedtur for Lambourde. Selv pengemaskinen Winston Bogarde fikk spille flere kamper enn han. Lambourde gikk derfor på lån til Portsmouth tidlig i sesongen, men dukket opp igjen i Chelsea bare en måned senere. Etter det dukket franskmannen bare opp en gang i Chelsea-laget i et to-minutters innhopp i 1-1 kampen hjemme mot Manchester United.


Juli 2001 ble han solgt for lusne £300.000 til det franske laget Bastia. Han spilte 23 kamper under kommando av Robert Nouzaret. Sesongen etter ble han solgt til det franske Divisjon 2 laget Nancy, uten å få særlig spilletid av trener Gerard Gili. 12 kamper og 1 mål senere ble Lambourde bedt om å pakke baggen. Han avsluttet sin karriere i 2003 for den Saudi Arabiske klubben Al Wahda Abu Dhabi etter å ha pådratt seg en skade som gjorde at det var like greit å legge skoene på hylla en gang for alle.

Hvor er han nå?


Sist gang man skulle kunne få se Bernard Lambourde i London var under den planlagte Charity Raise kampen til Marcel Desailly i 2007. Sammen med Kevin Hitchcock, Albert Ferrer, Mario Stanic, Graeme Le Saux, Gustavo Poyet, Roberto Di Matteo, Mark Hughes, Jimmy Floyd Hasselbaink, Frank Leboeuf, Didier Deschamps, Brian Laudrup, Gianfranco Zola, Dennis Wise og lagets trener Steve Clarke var det meningen at han skulle utgjøre en av spillerne på Chelseas Select Team.


Motstanderen var laget World XI som inneholdt spillere som Bernard Lama, Bixente Lizarazu, Alessandro Costacurta, Mauro Tassotti, Angelo Carbone, Leonardo, Laurent Blanc, Demetrio Albertini, Paul Gascoigne, David Ginola, Christian Karembeu, Zvonimir Boban, Roberto Baggio, Youri Djorkaeff, Christophe Dugarry, Ian Wright, Dennis Bergkamp, Franco Baresi, Stefano Eranio og Stefano Nava, skulle etter planen ledes av Arsène Wenger. Denne kampen ble dessverre avlyst, og Lambourdes "comeback" på brua ble ikke noe av.


Hvor Lambourde er akkurat nå skulle vise seg og bli en utfordring, men etter en del reasearch fant jeg det endelig ut. Bernard Lambourde spiller fortsatt litt fotball sammen med det franske sandfotball laget. Han jobber nå – og er investor – i et selskap som spesialiserer seg på campingvogner og bobiler syd i frankrike.


CSN takker Bernard Lambourde for alt han gjorde for klubben vår, og ønsker han lykke til videre.

Du kan som vanlig være med og mimre over denne ukens ”hvor er de nå?” inne på forumet:viewtopic.php?f=1&t=5343

 
Innmelding
Billetter Billetter
Billetter Billetter

Neste kamper

Søn. 27. apr. kl. 15.05
Liverpool (b)
TV 2 Sport Premium

Ons. 30. apr. kl. 20.45
Atlético Madrid (h)
Viasat Fotball

Siste Resultat

Tir. 22. apr. kl. 20.45
Atlético Madrid (b) 0-0

Videonyheter

Premier League

1. Liverpool    35    (+52)    80   
2. CHELSEA    35    (+41)    75   
3. Man City    34    (+56)    74   
4. Arsenal    35    (+21)    70   
5. Everton    35    (+23)    69   
6. Tottenham    35    (+2)    63   
7. Man Utd    34    (+16)    57   
8. Southampton    35    (+5)    49   
9. Newcastle    35    (-15)    46   
10. Stoke    35    (-10)    44   

Hva skjer

 • Tir. 13. mai
  Romelu Lukaku fyller 21 år!
 • Tir. 20. mai
  Petr Cech fyller 32 år!
 • Søn. 25. mai
  Demba Ba blir 29 år.
 • Fre. 20. juni
  Super-Frank fyller 36 år!
 • Tir. 5. aug.
  Bertrand fyller 25 år!

Facebook

Annonse