|
I dag ble det klart at verken Joe Cole eller Michael Ballack fortsetter i Chelsea. Begge forlater klubben som bosmanspillere.
Det betyr slutten på Joe Coles syv år lange Chelsea-karriere. Engelskmannen kom fra West Ham til Chelsea i 2003 for 6,6 millioner pund - dette var kort tid etter at Roman Abramovich tok over klubben, men det var vanskelig å vite hvordan vi skulle utnytte potensialet hans fullt ut under Claudio Ranieri.
Dette ble mye klarere når Jose Mourinho tok over, da han brukte et 4-3-3-system hvor vingene lagde kaos for motstanderen. Det var sjeldent at Joe ble foretrukket foran Damien Duff og Arjen Robben, men da han fikk spille, leverte han flotte finter og viktige mål i tillegg til å være en utmerket erstatter de gangene Robben slet med skade. Han var med og sikret Ligacup-seieren (hans første medalje i profesjonell fotball) og deretter Chelseas første ligatrofé på 50 år.
Sesongen som fulgte har vist seg å kanskje være hans beste i karrieren etter som vi sikret ligaen nok en gang. Minnet som stikker seg frem er selvsagt det fantastiske driblemålet mot Manchester United.
Skader skulle prege 2006/07-sesongen hans, men var klar igjen til 2007/08-sesongen. Nå som Mourinho var borte, fulgte det enda mer ansvar på Joe, som fortsatte med å levere viktige mål og dribleserier fra en annen verden. Han var en av de ekstraordinære bidragsyterne den sesongen og ble kåret til Chelseas Årets Spiller.
I januar 2009 pådro han seg en kneskade som skulle holde han ute av spill i åtte måneder før han var tilbake for fullt mot QPR i Ligacupen, der han også bar kapteinsbindet.
Etter en sesong hvor han har vært ut og inn på laget og slitt med å finne toppformen, kom det siste av hans 40 mål mot Manchester United på Old Trafford i april. Det var en delikat flikk som oppsummerte han som spiller og hjalp oss holde stand på toppen av Premier League.
I Chelsea vant Cole Community Shield, FA Cupen, Ligacupen og Premier League. Totalt spilte Joe Cole 282 kamper for Chelsea og scoret 40 mål. Teknikeren var en svært populær mann blant Chelsea-fansen, og mange vil nok bli skuffet over at han ikke blir å finne på Stamford Bridge neste sesong.
Vi i CSN takker begge for den fantastiske jobben de har gjort i klubben, og ønsker dem lykke til videre.
Diskuter saken på forumet vårt: Ballack og Cole uten ny kontrakt |